Wycieczka z Johannesburga do Durbanu
Napisz do nas

Program wycieczki z Johannesburga do Durbanu

Park Krugera

Trasa Panoramiczna

Suazi

Rejs po Estuarium St Lucia (UNESCO)

Piesze zwiedzanie rezerwatu Mlilwane

Safari w Hluhluwe-iMfolozi

Mapa trasy wycieczki z Johannesburga do Durbanu z wizytą w Parku Krugera

Wycieczka Kruger, Trasa Panoramiczna, St Lucia, Hluhluwe-iMfolozi

 1. Przejazd do Parku Krugera Wycieczka startuje z Johannesburga o godzinie 7.00 rano, opuszczamy tętniące życiem miasto, wspinamy się przez wyżynę Weldów. Pierwszymi większymi miastami na naszej trasie będzie eMalahleni (Witbank) i Middelburg. Nazwa eMalahleni znaczy miejsce węgla dzięki 22 odkrywkowym kopalniom węgla w granicach administracyjnych tej gminy. Węgiel żywi wiecznie głodne elektrownie, dobrze widoczne z autostrady. Sprzyja to wysokiej urbanizacji i industrializacji tej części prowincji Mpumalanga. Buduje się tutaj wiele domów i fabryk, chociaż cały czas przeważają tutaj wielkie plantacje kukurydzy. Dla wielu jest to totalnym zaskoczeniem, zamiast pustej sawanny, widzimy dobrze utrzymane farmy i fabryki. Szosy dobrze utrzymane, sprzyjają szybkiej jeździe, jednak jesteśmy w miejscu zwanym kędyś Highveld, czyli wyżynie. Oznacza to, że wspinamy się na wysokość ponad 2000 m. n. p. m., i znów zjeżdżamy w dół. Do takiej jazdy wskazany jest silny samochód. Kolejne, mijane miasto to Middelburg słynący wielkich hut stali nierdzewnej. Waterval Boven (znany teraz jako Emgwenya) jest na szczycie Highveldu. Są to przepiękne okolice, szkoda, że czas nie pozwala nam na zwiedzenie tutejszych wodospadów. Rzeki pełne są pstrągów. Wielu mieszkańców Johannesburga przyjeżdża do pobliskiego Dullstrom, żeby wędkować na pstrągi. Co ciekawe, pstrągi przywieziono Do Afryki Południowej z Europy w 1897 roku. Wędkowanie stało się popularną formą odpoczynku dopiero w latach 60. dwudziestego wieku. Za Waterval Boven, droga wiedzie w dół skarpy, mijaliśmy tu ogromną fabrykę Ngodwane Mill zajmującą się mieleniem drewna przeznaczonego do produkcji papieru. Drewno pochodzi z wielkich plantacji widocznych z szosy. Drewno z lasów eukaliptusowych używane jest w kopalniach. Na szczęście, płatna autostrada N4 okalająca Mbombela (Nelspruit) w drodze do Maputo, zaoszczędza to dużo czasu.

  Nocleg w Nkambeni Safari Camp z basenem z widokiem na zaporę gdzie gromadzi się wiele zwierząt.

  Obiadokolacja

  Namioty stałe z łazienką — wersja hotele

  Namioty typu igloo z komunalną łazienką — wersja kemping

  Opcjonalnie: safari przed zachodem słońca

 2. Park Krugera jeepami Asfaltowe szosy w Parku Krugera trochę psują pierwsze wrażenie. Na szczęście, po pierwszym safari uznajemy, że jest to wspaniałe udogodnienie. Nie potrzebujemy samochodu terenowego, nie zabłądzimy dzięki dobremu oznakowaniu. Drogi terenowe przy tak wielkiej liczbie odwiedzających czyniłyby więcej spustoszenia dla naturalnego środowiska. Samochody też by na tym ucierpiały. Pomyślmy, co by się stało, kiedy zakopiemy się w błocie i nie możemy wyjść z pojazdu? Z samego rana wyjazd na całodzienne safari pojazdami zwanymi potocznie jeepami, choć w rzeczywistości są to samochody marki Toyota. Nasz kemping jest pomysłowo wkomponowany w krajobraz. Dźwięki bębnów dobiegających z pokazów lokalnego zespołu nie zaliczymy do odgłosów cywilizacji. Dla nas kultura tych ludzi jest równie egzotyczna, jak dzika przyroda wokół. Z drugiej strony mamy wątpliwości czy nadal kultywuje się te tradycje albo to tylko sposób zarabiania na naiwnych turystach. Tak czy inaczej, ten rodzaj muzyki kreuje prawdziwie zniewalający nastrój.

  Nocleg w Nkambeni Safari Camp z basenem z widokiem na zaporę gdzie gromadzi się wiele zwierząt.

  Śniadanie, obiadokolacja

  Namioty stałe z łazienką — wersja hotele

  Namioty typu igloo z komunalną łazienką — wersja kemping

  Atrakcja dnia: całodzienne safari jeepami

 3. Zdjęcia na Trasie Panoramicznej Po opcjonalnej pieszej wędrówce po buszu zwiedzimy Trasę Panoramiczną. Przez miliony lat rzeki Blyde i Treur żłobiły Bourke’s Luck Potholes z pomocą niesionego materiału rzecznego. Mówi się, że w licznych kotłach eworsyjnych Irlandczyk o nazwisku Bourke znalazł dużo złota. Wydaje się to mało prawdopodobne, stracił on tutaj wiele cennego czasu, kiedy inni bogacili się w pobliskim Pilgrims Rest. Na Trasie Panoramicznej istnieje wiele punktów widokowych i wodospadów. Ze względu na wysokość, na jakiej się znajdujemy, warto mieć kurtkę z powodu częstych zimnych wiatrów. Trasa Panoramiczna słynie z mgieł zasłaniających widoki.

  Śniadanie, obiadokolacja

  Namioty stałe z łazienką — wersja hotele

  Namioty typu igloo z komunalną łazienką — wersja kemping

  Opcjonalne: piesze safari

  Atrakcja dnia: punkty widokowe na Trasie Panoramicznej

 4. Mlilwane Wildlife Sanctuary w Eswatini Przejeżdżamy przez Park Krugera w kierunku granicy Eswatini (Suazi). Dzięki wysokiemu zawieszeniu ciężarówki przydrożne trawy nie zasłaniają pola widzenia. Krótki przejazd z Krugera do granicy Suazi wiedzie przez malownicze góry i zagajniki. Jedziemy prosto do Ezulwini Valley (Doliny Raju) uważanej za największą atrakcję turystyczną tego niewielkiego kraju. Pobliska skała granitowa uważana za największą na świecie, Sibebe Rock zapewnia spektakularne widoki na Pine Valley, to także doskonałe miejsce na piknik. The Tea Road wije się na szczyt Gór Mdzimba, miejsca pochówku królów. Zmarli królowie mogą cieszyć się widokiem bliźniaczych skał zwanych Piersiami Sheby, o których mowa w powieści Ridera Haggarda King Solomon’s Mines.

  Nocleg: Mlilwane Wildlife Sanctuary lub Hlane Royal National Park

  Śniadanie, lunch i obiadokolacja

  Przejście graniczne: Suazi — Matsamo, RPA — Jeppes Reef

 5. Wędrówki po Mlilwane Samodzielne zwiedzanie rezerwatu Mlilwane 4560 ha są możliwe ze względu na względny brak niebezpiecznych dla ludzi zwierząt. Z rana nasz przewodnik poprowadzi nas Szlakiem Natury, zdobędziemy tu wiele ciekawych informacji o tym miejscu. Formą przygody będzie samodzielne zwiedzanie afrykańskiego buszu. Pomimo braku niebezpiecznych dla ludzi zwierząt, należy zachować ostrożność.

  Śniadanie, lunch i obiadokolacja

  Nocleg: Mlilwane Wildlife Sanctuary lub Hlane Royal National Park

  Opcjonalne: jazda rowerami górskimi w Mlilwane lub safari, piesze wędrówki

 6. Estuarium Isimangaliso Przekraczamy granicę RPA, jedziemy do malowniczego Zululandu. Na noc zatrzymujemy się w iSimangaliso. Jako pierwszy obiekt w RPA- iSimangaliso trafiło na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1999 roku. Podczas uroczystego przemówienia Nelson Mandela powiedział: musi być tylko jedno miejsce na świecie, gdzie najstarszy ssak (nosorożec) i największy na świecie lądowy ssak (słoń) żyją w ekosystemie razem z okazami najstarszej na świecie ryby (latimeria) oraz z największym na świecie ssakiem morskim (wieloryb).

  Śniadanie, obiadokolacja

  Nocleg: Shonalanga

  Przejście graniczne: Suazi — Lavumisa Town Board, RPA — Golela

 7. Rezerwat Hluhluwe-iMfolozi Park Z samego rana wyruszamy na safari w Hluhluwe-iMfolozi, najstarszego w RPA rezerwatu przyrody, słynącego z białych i czarnych nosorożców. W godzinach popołudniowych rejs statkiem po estuarium.

  Śniadanie, lunch, obiadokolacja

  Nocleg: Shonalanga

  Atrakcje dnia: safari w Hluhluwe-iMfolozi, rejs statkiem w Isimangaliso

 8. Zakończenie wycieczki w Durbanie Durban to największy i najgłębszy port oceaniczny w Afryce Południowej i znany kurort. Wieczór spędzimy na degustacji dań kuchni indyjskiej, jako że Durban jest domem dla największej populacji Hindusów żyjących poza Indiami.

  Nocleg: samodzielna rezerwacja

  Śniadanie

  Opcjonalne rozrywki: obiad w indyjskiej restauracji