Bourkes Luck Potholes

Zwiedzamy Bourke's Luck Potholes

Deszcz i mgła mogą zepsuć nam całą wycieczkę Trasą Panoramiczną. Niestety Graskop cierpi na obfitość wilgoci, szczególnie latem. Najgorsze, że większość turystów nie planuje specjalnie zwiedzania Trasy Panoramicznej, zatrzymują się tutaj po drodze do Parku Krugera. Poza tym letnie scenerie są cudownie zielone a ciężkie chmury, miejmy nadzieję, że dodają dramatu fotografiom.

Bourkes Luck Potholes to powstałe w wyniku działania wody leje i kanion.

Rzeki Treur i Blyde łączą się kilka kilometrów na północ, miejsce to jest oficjalnym początkiem Kanionu Rzeki Blyde. To także miejsce, gdzie można zobaczyć jedne z najmodniejszych formacji skalnych w RPA – Bourke's Luck Potholes. Poszukiwacz złota Tom Bourke wierzył, że w miejscu spotkania dwóch rzek jest dużo złota. Spędził tutaj wiele bezowocnych lat, próbując go znaleźć. To zabawne, mimo że złoto znalazł na późniejszym etapie, w innym miejscu, te dziury, które dawały mu dziwne uczucie noszą teraz jego nazwisko. Jak się później okazało, inni poszukiwacze znaleźli tutaj złoto. Tom Bourke miał więc dobre przeczucie, ale nie miał albo szczęścia, albo wiedzy. Turyści przechadzają się tutaj po trzech mostach — wygląda to, jak wielki tort orzechowy, w którym ktoś wyciął dla zabawy kanały. Niewielki strumień wody mieni się od monet, które ludzie rzucają, z nadzieją, że tutaj powrócą. Przed wejściem do Bourke's Luck Potholes warto zwrócić uwagę na narodowe drzewo RPA – yellowwood. To dziwne drzewo, mające podłużne liście nieprzypominające igieł, zaliczane jest do drzew iglastych.

Punkt widokowy Trzy Rondavels jest około 10 km dalej od Bourke's Luck Potholes. Te trzy skały przypominające wyglądem afrykańskie chaty widnieją na większości broszur reklamujących atrakcje turystyczne RPA. Zyskały opinię przepięknych, z wyjątkiem, kiedy pada deszcz. Z tego samego miejsca podziwiamy też drugą atrakcję RPA, jaką jest zapora Blydepoort.

Kanion jest bardzo długi, wiele dyskusji było, co możemy nazwać kanionem a co doliną. Nie sądzę, że kanion rzeki Blyde jest trzecim co do wielkości kanionem świata, tak jak mówią to przewodniki turystyczne. Jedno jest pewne, jest uważany za szczególny, ponieważ jest bujny i zielony. Większość kanionów, jak Fish River Canyon w Namibii, są skaliste. Jeśli chcesz odwiedzić Trzy Rondavels ponownie, na sesję zdjęciową o świcie lub o zmierzchu, możesz spędzić noc w Forever Resorts Blyde Canyon. Jeśli tam zamieszkasz, uzyskasz również dostęp do i Blyde River Dam z innego punktu widzenia. Wspinaj się wyżej, bo warto.

Forever Resorts Blyde Canyon znajduje się na północnym końcu Panorama Route. Granica między prowincjami Mpumalanga i Limpopo jest około 10 km stąd i wygląda jakby zmiany krajobrazu poszanowały granice - skarpa zamienia się w farmy i traci swój spektakularny widok. Właśnie wtedy, gdy myślisz, że to koniec atrakcji, po prawej stronie pojawi się zakręt do jaskiń Echo. Jaskinie nie są tak imponujące, jak Sudwala lub Cango, ale nie są stratą czasu. Z pewnością kryją w sobie wiele tajemnic, których nigdy nie poznamy skąd pochodzi nazwa "Echo"? Przesłania ludowe mówią, że podczas potyczek między szczepami Suazi i Pedi, ludzie często ukrywali się w jaskiniach i wykorzystali stalagmity i stalaktyty, by komunikować się w ciemności. Podczas uderzenia każda formacja wydawała inny dźwięk, mający swoje znaczenie.