Egzotyczna przygoda Kalahari, Okawango, Vic Falls Największe atrakcje Afryki Południowej

Plan wycieczki Botswana i Wodospady Wiktorii

Przejazd przez Kalahari

Piesze zwiedzanie Kalahari z lokalnym przewodnikiem

Wizyta na Okawango

Rejs łodzią na Okawango

Popołudniowy rejs rzeką Chobe

Zwiedzanie rezerwatu Moremi

Podziwianie Wodospadu Wiktorii

Mapa trasy wycieczki z Johannesburga do Wodospadu Wiktorii.

RPA, Botswana, Vic Falls w Zimbabwe

 1. Johannesburg do wrót Kalahari Wyjazd z Johannesburga o godzinie 7.00. Przekraczamy granicę Botswany. Jedziemy autostradą Trans-Kalahari, której budowę zakończono w 1998 roku. Biegnie z Walvis Bay w Namibii, przez Botswanę do Pretorii. Koszt budowy wyniósł 115 millionów US$. Noc spędzimy w siedlisku Kang położonym u wrót pustyni Kalahari.

  Lancz, obiadokolacja

  Przejście graniczne: Skilpadshek — RPA, Pioneer Gate — Botswana

  Nocleg: Kang Ultra Stop

 2. Dzika Kalahari Safari w Rezerwacie Dzikiej Przyrody Central Kalahari. Zwiedzamy drugi, największy na świecie obszar chroniony. Central Kalahari ma powierzchnię 52800 km², czyli 1/6 powierzchni Polski. Niewątpliwą atrakcją będzie spotkanie przedstawicieli zanikającego już ludu San (nazwa nadana przez białych osadników — Buszmenów). Choć sztuka przetrwania została bezpowrotnie stracona, nasz lokalny przewodnik zadziwi nas swoją wiedzą podczas pieszej ekskursji po Kalahari. Wieczór spędzimy nad ogniskiem w towarzystwie grupy San. Przy śpiewach i tańcach usłyszymy wiele ciekawych opowiadań, przekazywanych z pokolenia na pokolenie.

  Śniadanie, lancz, obiadokolacja

  Atrakcje Dnia — piesza wycieczka z przewodnikiem San, pokaz folklorystyczny z udziałem artystów San

  Nocleg: Ghanzi Trail Blazers

 3. Wrota Okawango W Maun możemy wykupić panoramiczny lot nad Okawango. Pakujemy niezbędne wyposażenie na jutrzejszy wyjazd na Okawango. Przewodnicy powiedzą nam, co możemy pakować w zależności od wybranej opcji. Wskazane, by mieć niewielką torbę lub plecak.

  Śniadanie, lancz, obiadokolacja

  Opcjonalna atrakcja — lot awionetką nad Deltą Okawango

  Nocleg: Sedia Riverside Lodge lub Sitatunga

 4. Wyjazd na Okawango Osoby, które nie wykupiły opcjonalnej dwudniowej ekskursji na Okawango, zwiedzą deltę w dniu dzisiejszym. Po około godzinnym transferze do przystani łodzi mokoro płyniemy na jedną z wysp. Pod opieką lokalnych przewodników będziemy tropić zwierzęta. Dodatkowy dreszczyk emocji dostarczy fakt, że przewodnicy nie posiadają broni palnej. W przypadku napotkania niebezpiecznych zwierząt zdani jesteśmy na ich umiejętności interakcji z drapieżnikami. Tego rodzaju safari nie doświadczymy w innych rezerwatach. Choć Okawango słynie z wielkiego pogłowia zwierząt, podczas pieszej wędrówki nie zobaczymy ich wiele i raczej wolimy ich nie spotykać na naszej drodze. Zdani jesteśmy na doświadczenie naszych przewodników w rozładowaniu niebezpiecznych sytuacji.

  Śniadanie, lunch, obiadokolacja

  Nocleg: Sedia Riverside Lodge w Maun

  Opcjonalne: 2-dniowe safari na Okawango

 5. Rezerwat Moremi Zwiedzamy Moremi. Rezerwat ten to około 5000 km² wydzielonego pod ścisłą ochronę obszaru Delty Okawango. Zwiedzimy jedne z najpiękniejszych miejsc na Okawango. Podziwiamy kojące widoki na sawannę, obserwujemy ptaki na lagunach. Istnieją również obszary gęsto zalesione, w których żyją likaony i lamparty. Na północny wschód leży Park Narodowy Chobe, graniczący z rezerwatem Moremi. Tylko około 30% rezerwatu stanowi ląd stały.

  Śniadanie, lunch, obiadokolacja

  Nocleg: Sedia Riverside Lodge lub Sitatunga

  Atrakcja dnia: zwiedzanie Moremi

 6. Solnisko Makgadikgadi Jedziemy do miasteczka Nata na skraju efemerycznej rzeki Manzamnyama. Chętni zwiedzą największe na świecie słone jezioro- solnisko Makgadikgadi. Pozostałość po wielkim jeziorze, które wyschło dziesiątki tysięcy lat temu. Badania naukowe dowodzą, że pierwsi ludzie pojawili się tutaj przed około 200 tysięcy laty. Makgadikgadi słynie z kolonii lęgowych pelikanów i flamingów.

  Nocleg: Nata Lodge

  Śniadanie, lunch, obiadokolacja

  Opcjonalnie: Ekskursja po słonym jeziorze Makgadikgadi (Sanktuarium Nata)

 7. Park Narodowy Chobe Przejazd do Kasane. Chętni jadą na safari otwartymi pojazdami w PN Chobe. Popołudnie spędzimy na romantycznym rejsie rzeką Chobe. Jest to nietypowe safari, podczas którego dla odmiany płyniemy łodzią motorową, nie jeepem. Zwierzęta ignorują łodzie, bez popłochu jesteśmy w stanie zbliżyć się dosłownie na wyciągnięcie ręki do niektórych dzikich i niebezpiecznych zwierząt. Wspaniała okazja do zrobienia ciekawych zdjęć.

  Thebe River Safaris

  Śniadanie, lunch, obiadokolacja

  Opcjonalnie: safari jeepami w Chobe

 8. Wodospad Wiktorii Jedziemy do Vic Falls. Rezerwujemy ekstremalne atrakcje na jutro.

  Śniadanie, lunch, obiadokolacja

  Nocleg: Shearwater Explorers Village

  Opcjonalnie: grupowa kolacja w restauracji

  Przejście graniczne: Kazangula Road

 9. Wodospad Wiktorii Większość turystów spędzi wolny czas na spływach (white water rafting). Zakończenie wycieczki. Możemy wrócić do Johannesburga dwudniowym transferem jutro lub pozostajemy dłużej w Vic Falls na własny koszt.

  Cena 2 dniowego transferu do Johannesburga: 450 zł

  Śniadanie