Popularna Wycieczka Zwiedzimy znane atrakcje Afryki Wydmy Namibii, Wodospad Wiktorii 6000 kilkometrów przez Afrykę w 20 dni
Napisz do nas

Wycieczka- z RPA do Wodospadu Wiktorii

Góry Cederberg

Wyżyna Nama słynąca z kwiatów

Okazja by popływać w Oranje

Fish River Canyon

Las drzew kołczanowych

Park Narodowy Namib-Naukluft

Kolorowe wydmy w Sossusvlei

Park Narodowy Etosha

Delta Okawango

Rejs statkiem rzeką Chobe

Wodospad Wiktorii

Mapa trasy wycieczki z Kapsztadu do Wodospadu Wiktorii po stronie Zimbabwe.

O wycieczce RPA, Namibia, Botswana, Zimbabwe

  1. Kraina Cederberg Zanim pożegnamy Kapsztad, ostatnie spojrzenie na Górę Stołową przez Zatokę Stołową. Postój na noc będzie w Citrusdal, jak sama nazwa wskazuje, miejsce słynie z owoców cytrusowych, ale nie tylko. Ostatnio popularne się stały herbaty Rooibos i Buchu oraz wyśmienite wina, pochodzące właśnie z tego regionu gór Cederberg. Odwiedzenie takiego miejsca nie może się obyć bez zakupu lokalnych produktów na Padstal (straganie).

    lunch, obiadokolacja

    Nocleg: Marcuskraal Campsite

  2. Rzeka Oranje Do granicy z Namibią wiedzie szosa zbudowana podczas wojny w Angoli, by usprawnić transporty wojskowe. Płaski teren z kamienistymi wzgórzami pokryty marną trawą kojarzy się z kośćmi dinozaurów. Można tutaj znaleźć kamienie, które po dokładnym badaniu okazują się skamieniałymi częściami dinozaurów. By uzupełnić zapasy, zatrzymujemy się w Springbok. Miasto powstało po odkryciu pokładów miedzi w XVII wieku przez pierwszych osadników holenderskich. W okolicy nadal wydobywa się miedź i cynk. Współcześnie Springbok słynie z obfitości dzikich kwiatów, pojawiających się w sierpniu i wrześniu. Bardzo ciekawa jest różnorodność genetyczna mieszkańców. Mało kto wspomina o masakrze ludu Nama przez Niemców, którzy stacjonowali w Windhoek. Rdzenna ludność Nama żyła tu od zarania dziejów dzięki dobrodziejstwu rzeki Oranje. Po odkryciu miedzi i diamentów przez Holendrskich osadników i obok przez Niemców, tubylcza ludność była traktowana bezlitośnie. Podczas wojny, która miała miejsce w latach 1904–1907, większość Nama i Herero zostali eksterminowani, a resztę wypędzono lub zniewolono.

    Śniadanie, obiadokolacja

    Nocleg: Fiddlers Creek Campsite

    Atrakcje: kobierce dzikich kwiatów od lipca do września

  3. Kanoe na Oranje Najlepszym sposobem, by doświadczyć rzeki Oranje jest spływ na kanoe. Woda z tej najdłuższej rzeki w RPA używana jest przez farmerów. Dolina rzeki zawsze zielona, bogata w winorośl i inne uprawy dzięki systemom nawadniania. Po przekroczeniu granicy krótki przystanek na kąpiel w gorących źródłach Ai-Ais Hot Springs.

    Opcjonalnie: półdniowy spływ na kanoe rzeką Oranje

    Śniadanie, lancz, obiadokolacja

    Nocleg: Hobas Campsite

    Przejście graniczne: Noordoewer- Namibia, Vioolsdrif- RPA

  4. Zdjęcia nad Kanionem Rzeki Rybiej Przybywamy nad kanion rzeki Rybiej wystarczająco wcześnie by uchwycić poranne promienie słońca. Następnie śpieszymy do Keetmanshoop, zachwycać się lasem drzew kołczanowych i Placem Zabaw Olbrzymów. Drzewa kołczanowe, zwane też kokerboom to gatunek aloesu. Charakteryzują się grubą korą i miąższem zdolnym do magazynowania wody. Buszmeni mogli z łatwością pozbyć się miąższu, by użyć pozostałą tubę do przechowywania żywności lub strzał. Ten sposób przechowywania strzał był krytyczny, jeśli zrozumiemy, jak niebezpieczne były strzały Buszmenów. Drobne skaleczenie ostrym, zatrutym grotem mogło z łatwością zabić myśliwego. Trucizna strzał miała swój termin ważności, zwykle rok, czasami dwa lata, z zależności od sposobu wykonania. By przedłużyć żywotność strzał, musiały one być przechowywane w umiarkowanej temperaturze.

    Śniadanie, lancz, obiadokolacja

    Nocleg: Quiver Tree Forest

    Atrakcje Dnia: Kanion Rzeki Rybiej, las drzew kokerboom, Plac Zabaw Olbrzymów.

  5. Park Narodowy Namib-Naukluft Naszym celem na dziś będą tak oczekiwane wydmy piaskowe. Pełne kurzu drogi i bezludne tereny wspaniale ukazują ogrom Namibii. Od buszu na wschodzie do czerwonych wydm na zachodzie, powoli zmienia się roślinność. Zejdziemy na dno kanionu Sesriem. Dziś wieczorem obozujemy przy polach wydmowych, zasypiamy przy dźwiękach szczekających gekonów. Chętni mają sposobność obserwowania gwiaździstego nieba półkuli południowej bez zanieczyszczenia świetlnego. Najbliższe oświetlone ulice oddalone są o setki kilometrów. Widzimy miliardy gwiazd, patrzymy w głąb galaktyki w odróżnieniu od półkuli północnej, gdzie mamy widok na koniec naszej galaktyki.

    Śniadanie, lancz, obiadokolacja

    Nocleg: : Sesriem campsite

    Atrakcje Dnia: zwiedzanie kanionu Sesriem

  6. Wydmy Sossusvlei Podziwianie wschodzącego słońca nad wydmami będzie wielkim przeżyciem. Wspinamy się na wydmę numer 45, jedną z paru udostępnionych do zwiedzania. Kiedy słońce będzie w zenicie, jedziemy na zwiedzanie Sossusvlei. Poznamy wiele roślin i zwierząt, które nie tylko przystosowały się do życia w warunkach pustynnych, ale zdecydowanie wolą suszę od deszczu. Woda deszczowa nie przepuszcza powietrza, może więc dusić i topić zakopane w piachu zwierzęta. Odwiedzimy Deadvlei, czyli miejsce z kikutami drzew liczące ponad 400 lat i dobrze zachowane w suchym klimacie. Możliwe, że naszym przewodnikiem będzie Boesman. Możemy obejrzeć o nim film produkcji BBC z serii Ben Fogle New Lives in the Wild, odcinek pierwszy w serii trzeciej. Nocujemy na jego kempingu.

    Śniadanie, lancz, obiadokolacja

    Nocleg: Boesman’s Camp

    Atrakcje Dnia: wspinaczka na piaskową wydmę

    Zestaw dodatkowych atrakcji: piesze zwiedzanie pustyni

  7. Swakopmund W drodze do Swakopmund będzie sposobność na zdjęcia przy tablicy Zwrotnika Koziorożca. W Walvis Bay krótki postój przy flamingach żerujących na płyciznach. Swakopmund to kurort wczasowy lokalnej ludności, poważny „exodus” urlopowiczów rozpoczyna się w grudniu. Za to w czasie lata na półkuli północnej pojawiają się tutaj europejczycy, zwłaszcza Niemcy. Uwielbiają oni niemiecki charakter miasta, niemieckie sklepy, restauracje, hotele. Około 40 tysięcy mieszkańców Swakopmund to Niemcy. Dwukrotnie więcej niż przed uzyskaniem niepodległości Namibii. Dodatkowe tysiące ich mieszka tutaj sezonowo. Oferowane są tutaj liczne atrakcje ekstremalne, skorzystamy z okazji, wybierzemy coś dla siebie. Wieczorem spotykamy się na obiedzie w restauracji w latarni morskiej. Następny dzień spędzimy na sportach ekstremalnych, będzie też czas na zakupy i zwiedzanie miasta.

    Przejechanych: 250 km, z Sossusvlei do Swakopmund

    Śniadanie, lancz, obiadokolacja

    Nocleg: Amanpuri Travellers Lodge albo Strauss Holiday Accommodation

    Atrakcje Dnia: flamingi w Walvis Bay, Zwrotnik Koziorożca

  8. Dzień dla siebie Dzisiaj mamy czas do własnej dyspozycji. Atrakcje z domieszką adrenaliny jako zajęcia fakultytywne.

    Śniadanie, lancz, obiadokolacja

    Nocleg: Amanpuri Travellers Lodge albo Strauss Holiday Accommodation

  9. Góra Spitzkoppe Kiedy tylko pojawi się na horyzoncie Spitzkoppe, wszyscy w ciężarówce zamilkną. To miejsce ma niemal świętą atmosferę. Spikzkoppe oferuje niesamowite możliwości uprawiania turystyki pieszej i wspinaczki, wspaniałe widoki panoramiczne. Miłośnicy fotografii uwielbiają kolorystykę i zmieniające się cienie w zależności od wysokości słońca. Nocne ujęcia są fenomenalne. Śpij pod gwiazdami, obok granitowej skały. Wschód słońca przynosi zmieniające się kolory skał z jasnoczerwonego na pomarańczowy do żółtego, gdy cienie przesuwają się i zmieniają wokół. Zwiedzimy miejsca z malowidłami naskalnymi Buszmenów.

    Śniadanie, lancz, obiadokolacja

    Atrakcje Dnia: Góra Spitzkoppe, malowidła naskalne

    Nocleg: Brandberg White Lady

  10. Brandberg- White Lady Brandberg, czyli Płonące Góry są najwyższymi w Namibii. Zobaczymy rysunek zwany Biała Dama z Brandberg w galerii sztuki w plenerze. Trudno ustalić, kiedy rysunek powstał, niektóre źródła podają 1500 lat, inne 2000 lat temu. Nie wiek jest tutaj ważny, tylko tematyka. Biała Dama przypomina wyglądem kobietę z Europy, rysunek mający pewne cechy podobieństwa z dziełami na Cyprze. Stało się to powodem spekulacji, czy kiedykolwiek pojawili się tutaj ludzie z Europy? Po długoletnich badaniach i dyskusjach przyjęto, że rysunek przedstawia raczej szamana podczas kultowego tańca. Najlepiej, jeśli ocenicie to sami. Piesza przechadzka do groty wąwozu Tsisab gdzie znajduje się rysunek, zajmie około godziny. Pamiętajmy o wodzie pitnej, wędrówka nie należy do najłatwiejszych, przemierzamy nierówny teren wzdłuż wąwozu zwykle suchej rzeki Tsisab. Jedziemy do Kamanjab. Osoby zainteresowane odwiedzeniem centrum edukacyjnego prezentującego styl życia plemienia Himba, mają możliwość rezerwacji opcjonalnej wycieczki.

    Śniadanie, lancz, obiadokolacja

  11. Park Narodowy Etosza Przed nami legendarna Etosza. Zobaczymy suche jezioro solne, tak wielkie, że widoczne jest z orbity okołoziemskiej. Z powodu fatamorgany, trudno będzie nam ocenić naocznie, jak wielkie jest to miejsce. Na kilka tygodni, kiedy jezioro napełnia się wodą deszczową, pojawiają się stada flamingów i żurawi. Zadamy sobie pytanie, dlaczego zwierzęta żyją w tak niedogodnych warunkach? Po pierwsze, nie mają wyboru. Tereny te nie są przydatne dla ludzi, więc ustanowiono rezerwat ochrony przyrody. Po drugie, puste równiny utrudniają polowanie drapieżnikom. Po trzecie, w Etoszy istnieje 86 oczek wodnych i strumyków, gdzie zwierzęta mogą zaspokoić pragnienie. Gromadzą się one stadnie przy wodopojach, nie musimy nawet jeździć po buszu w poszukiwaniu zwierząt.

    Atrakcja dnia: safari ciężarówką

    Śniadanie, lancz, obiadokolacja

    Nocleg: Okaukuejo albo Halali

  12. Zwiedzamy Rezerwat

    Przenosimy się na inny kemping, zwiedzamy kolejne części rezerwatu.

    Atrakcja dnia: całodzienne safari ciężarówką

    Opcjonalne atrakcje: nocne i poranne safari.

    Śniadanie, lancz, obiadokolacja

    Nocleg: kempingi Okaukuejo albo Halali

  13. Stolica Namibii, Windhuk Po śniadaniu wyruszamy w kierunku centralnej części Namibii do Windhuk. Po drodze zatrzymamy się przy znanym targu z afrykańskimi pamiątkami. Po przybyciu do Windhuk przejedziemy głównymi ulicami miasta i zobaczymy kolejne ciekawe miejsca.

    Śniadanie, lancz, obiadokolacja

    Opcjonalnie: wspólny obiad w restauracji

    Atrakcja dnia: piesze zwiedzanie miasta

    Nocleg: Heja Game Lodge

  14. Botswana — Ghanzi Wjeżdżamy do Botswany. Wieczór spędzimy w stolicy Kalahari- Ghanzi. Spotkamy przedstawicieli ludu San. Nad ogniskiem będziemy uczestniczyli w pokazie tańca. Tak zwana ekoturystyka, rozumiana powszechnie jako zwiedzanie wiosek miejscowej ludności, nie została podjęta z wielkim entuzjazmem w Botswanie. Jest tak prawdopodobnie dlatego, że przewodnicy Botswany nie chcą pokazać mniej zdrowej strony swojego kraju i tak naprawdę nie rozumieją jego atrakcji w porównaniu z atrakcjami oferowanymi przez lwy lub stada słoni. Ghanzi ma około 12 tysięcy mieszkańców, położone jest w samym centrum Pustyni Kalahari. Tubylców zaliczyć można do czterech grup etnicznych: Afrykanerzy, Basarwa, Bakgalagadi i Baherero. Wszyscy są bardzo tolerancyjni względem siebie, większość czasu spędzają na rozmowach, nic więc dziwnego, że znają po kilka języków, zwykle: afrikaans, angielski, seśarwa, setswana, sekgalagadi i seherero, ale ich uniwersalnym językiem jest shekgalagari. Mogą sobie tak gaworzyć, bo nie ma tutaj zbyt dużo do roboty, zarówno klimat, jak i gleby są niekorzystne dla rolnictwa. Kalahari to ogromna wydma piaskowa, o powierzchni 2500 km². Głębokość piachu waha się w granicach 5 do 200 m. Średnie maksymalne dzienne temperatury wynoszą 33–45 ° C w styczniu i około 22 ° C w lipcu; średnie minimalne temperatury wynoszą od 4 do -5 ° C w miesiącach zimowych. Opady roczne wynoszą około 375 mm, chociaż mogą się różnić nawet o 50% z roku na rok. Dzięki elewacji 1100 do 1230 m n. p. m. upały nie są aż tak dotkliwe, jak w rejonach nadmorskich.

    Atrakcja dnia: tańce ludu San

    Śniadanie, lancz, obiadokolacja

    Przejście graniczne: Namibia - Buitepos, Botswana - Mamanu

    Nocleg: Ghanzi Trail Blazers

  15. Delta Okawango Przejazd do Maun, chętni biorą udział w panoramicznym locie awionetką nad Deltą Okawango, by podziwiać fenomen natury jakim jest delta rzeki niewpadająca do morza, tylko rozlewająca się po pustyni Kalahari. Pakujemy podręczne bagaże, króre zabierzemy na Okawango. Przewodnicy wytłumaczą nam, co pakować.

    Śniadanie, lancz, obiadokolacja

    Nocleg: Sedia Riverside Lodge

  16. Ekskursja do Delty Okawango Przejazd na przystań mokoro zajmie około 45 minut. Zwiedzimy kanały wodne, stworzone przez papirusy. Dopływamy na suchy ląd. Pod opieką lokalnych tropicieli udajemy się na piesze zwiedzanie wyspy. Dodatkowy dreszczyk emocji dostarcza fakt, że przewodnicy nie posiadają broni palnej. W przypadku napotkania niebezpiecznych zwierząt zdani jesteśmy na ich umiejętności interakcji z drapieżnikami. Tego rodzaju safari nie doświadczymy w innych rezerwatach. Choć Okawango słynie z wielkiego pogłowia zwierząt, podczas pieszej wędrówki nie zobaczymy ich wiele i raczej wolimy ich nie spotykać na naszej drodze. Zdani jesteśmy na doświadczenie naszych przewodników w rozładowaniu niebezpiecznych sytuacji. Na noc wracamy do hotelu w Maun.

    Śniadanie, lunch, obiadokolacja

    Atrakcje dnia: zwiedzanie Okawango, płyniemy na mokoro

  17. Nata Jedziemy do Nata. Chętni zwiedzają solnisko Makgadikgadi Pans. Solnisko Makgadikgadi to pozostałość po wielkim jeziorze, które zajmowało 120 tys. km². Makgadikgadi podobnie jak Okawango to miejsca, gdzie zwierzęta nie są główną atrakcją. Pustkowie smagane wiatrem, bez drzew ani źdźbła trawy, jest oszałamiająco pięknym miejscem, prezentującym kalejdoskop kolorów, który zadziwia zmysły. Kiedy nadejdą letnie deszcze, słona patelnia ulega przemianie. Niezliczone ptaki wodne ściągają do sadzawek i płytkich tafli wody pokrywających chrupiącą powierzchnię, w tym pelikany i ogromne stada flamingów. W okresach niskich opadów deszczu flamingi biorą udział w wyścigu życia lub śmierci z czasem, gdy ich pisklęta, niedawno wyklute muszą latać, zanim ostatnia woda wyparuje i wprowadzą się drapieżniki.

    Śniadanie, lancz, obiadokolacja

    Opcjonalnie: piesza wycieczka po Makgadikgadi Pans

  18. Park Narodowy Chobe Jedziemy do Chobe, chętni uczestniczą w safari jeepami. Wielką atrakcją będzie safari statkiem o zachodzie słońca. Zwierzęta podchodzą pić wodę do brzegów rzeki Chobe. Możemy je obserwować ze statku. Trwałym źródłem wody wspomagającym życie w Chobe- jest bujnie piękny system rzeczny Linyanti-Chobe, tworzący jego północną granicę. Dwie rzeki (w rzeczywistości są to odcinki tego samego nurtu wodnego) są domem dla krokodyli i hipopotamów, czerwonego lechwe i rzadkiej antylopy puku. W porze suchej zwierzęta gromadzą się w tysiącach na żyznych równinach rzecznych. Chobe jest jednym z najwspanialszych afrykańskich parków narodowych, porównywalny pod względem statusu z Parkem Krugera, Hwange w Zimbabwe i Masai Mara w Kenii. 12000 km² płaskich, prażonych słońcem łąk, zagajniki mopane i akacji na dalekiej północy Botswany są domem dla zapierającej dech w piersiach obfitości i różnorodności zwierząt i ptaków.

    Śniadanie, obiadokolacja

    Fakultatywnie: safari jeepem w Chobe

  19. Wodospad Wiktorii Jedziemy do Vic Falls. Rezerwujemy ekstremalne atrakcje na jutro.

    Śniadanie, lunch, obiadokolacja

    Nocleg: Shearwater Explorers Village

    Opcjonalnie: grupowa kolacja w restauracji

    Przejście graniczne: Kazangula Road

  20. Wodospad Wiktorii Większość turystów spędzi wolny czas na spływach (white water rafting). Zakończenie wycieczki. Możemy wrócić do Johannesburga dwudniowym transferem jutro lub pozostajemy dłużej w Vic Falls na własny koszt.

    Cena 2-dniowego transferu do Johannesburga: 670 zł

    Śniadanie